روستاي خسبيجان

روستاي خسبيجان که از توابع شهرستان شازند (سربند) است و در مسير اراك- خنداب قرار دارد، حدوداً در فاصله 42 كيلومتري شمال غربي شهر اراك و با 21 كيلومتر فاصله در شمال شهر شازند واقع شده است. مختصات جغرافيايي اين روستا در 49 درجه و 23 دقيقه طول جغرافيايي و 34 درجه و 5 دقيقه عرض جغرافيايي ثبت شده است و ارتفاع متوسط آن از سطح دريا 1850 متر می باشد.
وجه تسمیه این روستا به وجود رودخانه دائمی قره چای در کنار این روستا برمی گردد، که هسته اولیه این روستا در کنار آن شکل گرفته است.
(خسب” به زبان ترکی به معنای ماسه است و “جان” (پسوند جایگاه یا مکان است”
پس میتوان این طور نتیجه گیری کرد که خسبیجان در قدیم معدن برداشت ماسه بادی یا رودخانه ای برای مردم این منطقه بوده است
و یا به تعبیری دیگر این روستا چون در بستر ماسه ای رودخانه شکل گرفته بدین نام شناخته می شده است
البت باید این نکته را نیز باید خاطر نشان شد که مردم این روستا ترک زبان نیستند بلکه فارسی صحبت می کنند، و گویش های لری وکردی در میان ساکنین مشهود است.
اين روستا از سمت شرق به روستاي كلاهدوز و از طرف غرب به روستاي الرج و از سمت جنوب به قلعه گاوگدار و از سمت شمال نيز به روستاي گور‌ه‌زار محدود شده است.
رودخانه قره چاي ( به ترکی : رود سیاه) نيز در اين منطقه با نام “رودخانه شراء” از جنوب به شمال جريان دارد و از سمت غربی روستای خسبيجان عبور مي‌کند که اين رودخانه و رودخانه فصلي ديگري که از داخل روستا مي‌گذرد موجب پرآبي و زيبائي خيره کننده روستا شده است.
“تپه خاکی روستای خسبیجان” مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در این روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۵۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشینه این روستا به تعبیری دیگر: نام قدیمی روستا خسروجان(جایگاه شاه کیخسرو) بوده که بعدا خلاصه بیجان و بعد خصم بیجان و سپس خسبیجان شده است.وجه تسمیه آن نیز به خاطر اعتقاد به زنده بود شاه کیخسرو بزرگ در غاری که در کوه مجاور روستا میباشد است کوه شاه زنده یا همان کوه شاه. بقایای قلعه تاریخی ویران شده موسوم به تپه خسبیجان که در جوار روستای باقی است و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و اشیائ زیر خاکی از آن بدست آمده است بیانگر قدمت تاریخی این روستا است.
روستای خسبیجان یکی از مراکز عمده تولید محصولات باغی در دهستان پل دوآب بخش زالیان است.
روستای خسبیجان از توابع دهستان پل دوآب بخش زالیان شهرستان شازند استان مرکزی است و جمعیت آن در سرشماری سال 1385 شمسی جمعا 543 نفر بوده که 266 نفر آن مرد و 277 نفر آن زن بوده اند که از این تعداد 354 نفر با سواد و 157 نفر بیسواد بوده اند.جمعیت روستای خسبیجان در سرشماری سالهای 1375 ،1365 ،1355 و 1345 بترتیب 653 ،664 ،884 و 903 نفر بوده است.

فرهنگ جغرافیایی ایران از انتشارات دایره جغرافیایی ارتش در بهمن سال 1328 شمسی در باره ویژگیهای این روستا آورده است: ده جزء دهستان کزاز پایین بخش سربند شهرستان اراک واقع در 24 کیلومتری شمال باختری آستانه و 6 کیلومتری راه عمومی قرار دارد.این روستا در منطقه کوهستانی سردسیر واقع است و سکنه آن 872 نفر و مذهب آنان شیعه و زبان آنان فارسی است.
منابع روستا قنات و رود آب و محصولات زراعی آن ارزن،حبوبات، پنبه ، کنجد و کرچک است و شغل اهالی زراعت ، گله داری و قالیچه بافی است و روستا راه مالرو دارد.

About admin

Check Also

بسیج توره

وبلاگ بسیج توره http://www.basijtureh.blogfa.com