خانه / تیتر شازند / شرایط داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس: شازند

شرایط داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس: شازند

شرایط داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس: شازند

دکتر اسماعیلی شازندی

دانشیار مدیریت و برنامه ریزی راهبردی

 

هم‌اینک دوره نهم مجلس شورای اسلامی است و انتخابات دوره دهم در راه است. هیجان انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان های کوچک مضاعف است و این هیجان در تمام نقاط شهرستان شازند و حتی روستاهای آن از هم اکنون مشاهده می شود. برخی به قصد کاندید شدن و برخی دیگر در حمایت از کاندیداهای احتمالی تلاش می کنند.

تا چند ماه آینده تک نماینده شهرستان شازند برای چهار سال آینده یا رای مستقیم و مخی همه زنان و مردان مشخص می شود. بر طبق اصل ۶۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. دوره نمایندگی در این مجلس چهار سال است که انتخابات هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود، به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.

 

شرایط خاص داوطلبان در شازند

این سوال مطرح است که چه شرایط تخصصی و ویژه ای برای داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی متصور است؟ و شرایط اجتماعی و اقلیمی خاص شهرستان شازند چه شرایطی را دارد؟

برخی از ویژگی های تخصصی داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را به قرار ذیل می توان نام برد که در هنگام انتخاب یکی از کاندیداها می توان مد نظر قرار داد :

۱- دارای تفکر سیاسی اجتماعی در جهت تصویب قوانین مناسب بر اساس منافع ملی و بومی شهرستان شازند

۲- دارای استقلال اندیشه به ویژه در جهت نظارت بر فعالیت های اجرایی شهرستان شازند

۳- دارای استقلال مالی در برنامه های تبلیغاتی قبل از انتخابات. چگونه می توان به نماینده مجلسی که هزینه های گزاف برای تبلیغات می پردازد و دارای اسپانسر و حامی مالی است اعتماد کرد. که چنین نماینده ای در خدمت اسپانسر های خود خواهد بود تا در خدمت مردم.

۴- آشنا بودن با فرصت ها و تهدیدهای شهرستان شازند از نظر کشاورزی ، صنعتی ، و خدماتی.

۵- دارای تفکر ملی و بین المللی برای منافع همه مردم؛ نماینده ای که دقدقه وی حضور در مجالس خصوصی عروسی یا ختم باشد چگونه می تواند برای وضع قانون یا نظارت بر مدیران وقت بگذارد.

۶- توجه به مزیت های اقتصادی شهرستان شازند از جمله توسعه صنایع و کشاورزی و جلب توریسم.

۷- حمایت از برنامه های جامع توسعه شهرستان در حوزه شهرک های مسکونی و تجاری و همچنین مراکز صنعتی در جهت اشتغال زایی .

۸- دانش در خصوص خدمات اجتماعی از قبیل انرژی های پاک، افزایش کیفیت زندگی ، سیستم های جمع آوری زباله و فاضلاب، بیمه درمانی ، حمایت از اقشار آسیب پذیر، آموزش و پرورش، ورزش و اوقات فراغت، سیستم های حمل و نقل عمومی.

۹- مردمی بودن و با خبر بودن از مشکلات مردم شهرها و روستا های شهرستان شازند.

۱۰- آشنایی با عوامل رشد و توسعه اقتصادی به ویژه مساله مربوط به اشتغال و بهره وری جوانان.

 

شرایط  عمومی داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی

نامزدهای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی باید مورد تایید نهادهای مربوط قرار گیرند. این نهادها به دو گروه تقسیم می‌شوند. اول هیئت‌های اجرایی که وابسته به دولت و وزارت کشور هستند و دوم شورای نگهبان.

هیئت‌های اجرایی برای هر داوطلب هفت شرط را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورت احراز تمامی این شروط از جانب داوطلب وی را برای تایید صلاحیت به شورای نگهبان معرفی می‌کنند. شرایط هفت گانه به شرح زیر است:

۱- داشتن سلامت جسمانی در حد نعمت بینایی، شنوایی و گویایی

۲- عدم سوء پیشینه و محکومیت قضایی

۳- عدم سوء شهرت در حوزه انتخابیه

۴- داشتن حداقل ۳۰ سال کامل سن برای ثبت نام

۵- داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن (بنا بر یک تبصره افراد دارای مدرک کارشناسی که سابقه پنج سال کار در حد کارشناسی را داشته باشند نیز مجاز به ثبت نام هستند.)

۶- اعتقاد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی آن

۷- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه

پس از هیئت‌های اجرایی نوبت به شورای نگهبان می‌رسد که به تایید صلاحیت داوطلبین شرکت در انتخابات مجلس بپردازد. در صورتی که شورای نگهبان نیز صلاحیت داوطلبی را تایید کرد وی می‌تواند در انتخابات شرکت کند.

 

امید است مجلس دهم در کنار دولت امید و تدبیر در جهت افزایش کیفیت زندگی همه مردم در سطوح ملی و برقراری امنیت در سطح بین المللی گام بردارد . آمین

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

حاج رضا آستانه: علی ابراهیمی در انتخابات مجلس ۱۳۹۴ منتخب ائتلاف شازند شد

ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان شازند به اتفاق آراء مهندس «علی ابراهیمی» را به …