روستای دهکائید

روستای دهکائید

 

روستای دهکائید از نظر جغرافیای بین شهر اراک و بروجرد در مسیر جاده اصلی مرکز کشور به جنوب کشور واقع شده است .

فاصله این روستا تا اراک حدودا 70 کیلومتر و فاصله ان تا شهر بروجرد حدودا 40 کیلومتر میباشد .

از نظر تقسیمات کشوری درتابعیت سربند(شازند ) و استان مرکزی میباشد , و کلیه امور اداری و سازمان یافته از طریق شازند تامین و برخوردار میباشند, همانند پاسگاه انتظامی ,دهداری ,درمانگاه , آب ,برق , گاز, مخابرات و تلویزیون .

ولیکن از نظر عرفی و خرید و فروش وبازار و هرگونه مایحتاج زندگی و دادوستد اعم از خرید و فروش وسایل خوراکی , وسایل منزل , مصالح ساختمانی حتی پزشک و بیمارستان و زایشگاه صرف نظر از درمانگاه روستا و امور بانکی سپرده و پس انداز , خریدوفروش دام ,وسایل کشاورزی ,فروش ماحصل کشاورزی, صرف نظر از شرکت تعاونی که گندم روستا را جمع اوری و خریداری میکند .

مردم روستا به بروجرد تردد و رفت آمد بیشتری دارند . و مانوس هستند, که علت های ان میتواند بعد مسافت اراک ,مهاجرت برخی از مردم روستا به بروجرد در گذشته ,غرابت و قوم وخویشی و ازدواج ,دادوستد و معامله ونزدیکی راه وهمچنین وجود وسایل نقلیه محلی ,مینی بوس از بروجرد تا روستا  و روستای جوار در مسیر جاده اصلی که صبح و عصر سرویس دهی به مردم روستا را فراهم مینمایند

قابل توجه است که حتی وقتی اصلا وسیله نقلیه ایی وجود نداشت ,مردم روستا با چهارپا و یا به صورت پیاده با شهر بروجرد ارتباط داشتند.

روستای دهکائید با 49 درجه و 02 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و 33 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی خط استوا در ارتفاع 2142 متر از آب های ازاد جهان قرار دارد .

براساس اخرین تقسیمات کشوری سال 1375 در سطح بندی طرح توسعه و عمران روستاها ؛ روستای دهکائید به جهت قابلیت و ظرفیت های موجود , مرکز دهستان قرار کرفته و تعداد … پارچه روستا تحت پوشش دهستان دهکائید میباشد .

نکته قابل توجه اینکه دهستان دهکائید اسما به نام زالیان ثبت میباشد شاید به خاطر اینکه گردنه زالیان شهره و اوازه بیشتری دارد و راس سربند یعنی بلند ترین نقطه سربند که همان سرآب بند میباشد و نقطه تقسیم اب به شمال و جنوب کشور میباشد ؛ نام زالیان ثبت شده است .

ازجمله ویژ گی های دهستان دهکائید که از قدیم الایام هم بعضا وجود داشته اند و درحال حاضر قابل توجه و ذکر میباشد ؛ کثرت جمعیت , وسعت روستا ,وجود پاسگاه انتظامی , حضور فعال اهالی دهستان در انقلاب و جنگ ,

About admin