خانه / تیتر شازند / وضعیت خدمات اجتماعی روستاییان شازند

وضعیت خدمات اجتماعی روستاییان شازند

دکتر محمدرضا اسماعیلی شازندی

استاد دانشگاه

 

سازمان تامین اجتماعی چیست؟

سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است که مأموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است. جمعیت تحت پوشش این سازمان، شامل حدود ۱۲میلیون نفر بیمه شده و بیش از ۲ میلیون نفر مستمری‌بگیر است که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی به بیش از ۳۷ میلیون نفر می‌رسد. براساس قانون، سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان عمومی غیردولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل حق بیمه‌ها (با مشارکت بیمه شده و کارفرما) تأمین می‌شود و متکی به منابع دولتی نیست. به همین دلیل، دارایی‌ها و سرمایه‌های آن متعلق به اقشار تحت پوشش در نسل‌های متوالی است و نمی‌تواند قابل ادغام با هیچ یک از سازمان‌ها و مؤسسات دولتی یا غیردولتی باشد. تکیه‌گاه اصلی این سازمان مشارکت سه‌جانبه کارفرمایان، بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری، تصمیم‌گیری‌های کلان و تأمین منابع مالی است.

اصول و مبانی بیمه‌گری این سازمان به نحوی تنظیم شده که بین اهداف اصلی آن با اهداف کلان نظام اقتصادی کشور همسویی کامل وجود دارد. از یک سو رونق فعالیت‌های تولیدی و صنعتی موجب افزایش جمعیت تحت پوشش بیمه و تقویت منابع مالی این سازمان می‌شود و از سوی دیگر پوشش بیمه‌ای کارگران به افزایش اطمینان خاطر، ایجاد امنیت روحی و سلامت جسمی و در نهایت ارتقای بهره‌وری نیروی کار منجر می‌گردد. همچنین همه عواملی که فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی را تحت تأثیر قرار دهد بر منابع و مصارف سازمان تأمین اجتماعی نیز اثرگذار است. از جمله این عوامل می‌توان به بحران بیکاری، افزایش نرخ سالمندی، بی‌ثباتی در فعالیت‌های اقتصادی، افزایش حوادث و سوانح در کشور و رشد روزافزون هزینه‌های درمان اشاره کرد.

تعهدات این سازمان برابر استانداردهای تعیین شده به وسیله سازمان بین‌المللی کار و سازمان بین‌المللی تأمین اجتماعی تنظیم شده و بالاترین حد این استانداردها را در بر می‌گیرد. چگونگی تحقق این تعهدات و ارایه خدمات به وسیله این سازمان را قانون معین کرده است.

 

مهمترین تعهدات و خدمات سازمان تأمین اجتماعی برمبنای قانون تأمین اجتماعی و مقررات مربوط به آن، به شرح زیر است:

حمایت در برابر حوادث، بیماری‌ها و بارداری

مستمری بازنشستگی

مستمری از کارافتادگی

مستمری بازماندگان

مقرری بیمه بیکاری

غرامت دستمزد ایام بیماری

پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی

کمک هزینه ازدواج

 

اقدامات درمانی تامین اجتماعی در استان مرکزی

حدود نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و پنج میلیون نفر نیز از این سازمان مستمری دریافت می کنند. نیازهای درمانی مستمری بگیران و تهیه عینک، عصا، بن خواروبار و کمک هزینه مسکن آنان در حد بضاعت تامین اجتماعی تامین می شود و در دو سال اخیر قدمهای موثری در این خصوص برداشته شده است.

در استان مرکزی ۶۲ درصد جمعیت تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی هستند. ۸۶۰ هزار نفر که معادل ۶۲ درصد جمعیت استان مرکزی را تشکیل می‌دهند از خدمات تأمین‌اجتماعی بهره‌مند هستند. از مجموع این آمار، ۲۸۰ هزار نفر بیمه‌شده اصلی، بیش از ۵۰ هزار نفر مستمری‌بگیر و مابقی افراد تبعی آنها هستند. مهمترین اقدام اداره کل تأمین‌اجتماعی مرکزی در سال ۹۲ افزایش تعداد شعب تابعه استان از ۱۱ به ۱۵ شعبه است.

استان مرکزی در سال گذشته در رتبه چهارم استان های کشور را کسب کرد که توانستند بطور کامل بیمه شدگان را پذیرش کنند.

 

تامین اجتماعی شازند

تامین اجتماعی در شهرستان شازند متاثر از وضعیت عمومی کشور و استان مرکزی می باشد. اما به برخی نکات به طور ویژه به شرح ذیل می توان اشاره کرد:

 

۱- افزایش پوشش خدمات اجتماعی

آمار نشان می دهد که پوشش بیمه ای برای همه جمعیت شهرستان وجود ندارد و درصد قابل توجهی این خدمات بی بهره اند. و حتی از آن بی اطلاع. پس اولین پیشنهاد در توسعه تامین اجتماعی شازند باید بر این نکته تاکید کرد که تمام جمعیت شهرستان زیر چتر خدمات اجتماعی قرار بگیرند.

 

۲- افزایش خدمات اجتماعی

یکی از مشکلات خدمات اجتماعی کشور و به ویژه شهرستان های کوچک و مناطق روستایی مثل نواحی روستایی شازند این است که خدمات اجتماعی در این مناطق محدود به برخی خدمات ابتدایی است. در حالی که معمولا افراد در موقع نیاز به خدمات اجتماعی ویژه مثل هزینه های از کارافتادگی و هزینه های جراحی بیشتر نیاز دارند. در صورتی که این خدمات کمتر ارایه می شود یا کامل ارایه نمی شود.

به زبان ساده ، خدمات اجتماعی برای سرماخوردگی چندان مهم نیست، بلکه مهم این است که هزینه داروهای خاص و جراحی های پرهزینه و یا از کارافتادگی ها تامین شود. به همین دلیل کامل بودن خدمات اجتماعی و ارایه همه خدمات ضروری است.

 

۳- تمرکز جمعیت در روستاهای کوچک

از مشکلات مناطق روستایی این است که نمی توان همه نوع خدمات را در مناطق کم جمعیت توسعه داد. مثلا نمی شود در یک روستای با ۲۰۰ نفر جمعیت درمانگاه دایر کرد. این در حالی است که قریب به نیمی از جمعیت شازند در روستاهای با جمعیت اندک است.

شاید پیشنهاد توسعه روستاهای بزرگ و متوسط بتواند به تمرکز جمعیت کمک کند. توسعه مناطق شهری و روستاهای بزرگ به معنی تمرکز جمعیت و افزایش خدمات اجتماعی است.

البته نباید تصور کرد که توسعه شهری موجب ضربه زدن به کشاورزی می شود. چون افراد در فصل کشاورزی در مناطق کشاورزی مستقر می شوند و حمل و نقل روزانه نیز نسب به دهه های قبل تسهیل شده است.

ضمن اینکه امروزه اغلب روستاییان هم به سبک مدرن زندگی می کنند. و از آن زندگی سنتی یعنی تهیه غذا توسط خانواده خبری نیست. دیگر مردم در خانه خودشان نان نمیپزند، یا شیر و گوشت خود را بیشتر از مغازه تهیه می کنند. به نظر می آید دیگر نمی شود جلوی مدرنیته را گرفت.

 

۴- گداپروری یا اشتغال زایی؟

در مقالات مختلف متخصصان و مدیران شهرستان شازند ، همواره تاکید کرده اند که بیکاری مشکل نخست این شهرستان می باشد. در این شرایط باید در نظر داشت که اگر بودجه های خدمات اجتماعی برای تامین نیازهای جاری و روزمره افراد خرج شود ، نیاز به حمایت همچنان باقی می ماند. حال اگر بخشی از بودجه های خدمات اجتماعی در جهت توسعه کارگاه ها و صنعتی کردن کشاورزی هزینه شود نه تنها موجب رونق شهرستان می شود ، بلکه استقلال اقتصادی مردم و خانواده ها را به همراه خواهد داشت.

درباره ی admin

همچنین ببینید

حاج رضا آستانه: علی ابراهیمی در انتخابات مجلس ۱۳۹۴ منتخب ائتلاف شازند شد

ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان شازند به اتفاق آراء مهندس «علی ابراهیمی» را به …