خانه / تیتر شازند / مفهوم بلند نظری و تدبیر در انتخابات مجلس شورای اسلامی

مفهوم بلند نظری و تدبیر در انتخابات مجلس شورای اسلامی

دکتر محمدرضا اسماعیلی شازندی

استاد دانشگاه

 

انتخابات مجلس شوراي اسلامي که بر طبق قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران هر چهار سال يکبار انجام مي گيرد، همواره از حساست های خاصی برخوردار است. برگزيدگان این انتخابات از شهرهای مختلف وارد عرصه قانونگذاري و نظارتی کشور مي شوند و ساختار قوه مقننه را تشکیل خواهند داد.

باتوجه به برگزاري انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در اسفندماه سالجاري بر آن شدم تا ويژگي هاي يک نماينده خوب براي مجلس را مورد بررسي قرار دهم. آنچه که شاخص هاي اساسي يک انتخاب بلند نظرانه را تشکيل مي دهد، موارد ذیل مورد توجه است:

 

شاخص اول : پايبندي به قانون اساسي و نظام ارزشي جمهوری اسلامي است با محوریت اصل ولايت فقيه

نخستین ویژگی کاندیداهای احتمالی در انتخابات مجلس شوراي اسلامي پايبندي به قانون اساسي و نظام ارزشي جمهوری اسلامي است با محوریت اصل ولايت فقيه مي باشد . اگرچه شوراي نگهبان قانون اساسي وظيفه احراز را برعهده دارد، اما انتخاب کنندگان نيز در کشف اصلح اين عنصر را بايد در وجود انتخاب شونده ارزیابی کنند.

 

شاخص دوم : تسلط حرفه اي در يکي از امور مرتبط با کميسيون ها یا فراکسیون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي

تسلط حرفه اي و خبره بودن در يکي از امور مرتبط با کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي است. انتخاب شونده بايستي داراي سطح تخصصي باشد، اين دانش و تجربه در هم تنيده و معنادار، فرد منتخب را به سمت يکي از کميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي سوق مي دهد و اين کميسيون نيز خوب است که با مشکلات اصلي حوزه انتخابيه تناسب داشته باشد.

 

شاخص سوم : ادراک بین المللی

نماينده مجلس شوراي اسلامي بايستي داراي درک بين المللي داشته باشد. جمهوري اسلامي ايران در نظام بين الملل اسلامي و جهاني در شرايط حساس و سرنوشت سازي قرار دارد و درک بين المللي نماينده ویژگی ضروری وی می باشد.

 

شاخص چهارم : ادراک و تفکر ملی

نماينده مجلس شوراي اسلامي بايد داراي درک مسایل ملی و کلان کشور را داشته باشد. تنها آگاهي هاي بومي بدون فضايل ديگر کارساز نخواهد بود، لذا بايستي در انتخاب بلندنظرانه اين خصوصيت را حتما در انتخاب شونده درنظر گرفت.

 

شاخص پنجم : ادارک مسایل و مشکلات شهرستان

شاخص ضروری هر کاندیدا قدرت شناسایی و تحلیل مسایل و مشکلات شهرستان می باشد. نکته مهم در اين زمينه اين است که مشکلات حوزه انتخاباتي را شناسايي کنند و اظهارات کانديدا و يا نماينده را با توجه به مشکلات حوزه انتخابيه مورد ارزيابي قرار دهند.

در حال حاضر مشکلات حوزه انتخابيه شازند به ۱۰ دسته اصلی تقسیم می شود:

اشتغال ،

محیط زیست،

مديريت هاي شهري و روستایی،

نیازهای زنان و دختران،

ورزش و نیازهای جوانان،

آب ،

کشاورزي،

صنعت،

مسایل بهداشتی و درمانی،

مسایل گردشگري.

 

نامزدها مي توانند ديدگاه هاي سازنده خود را براي حل و فصل مشکلات و موارد مطروحه بيان نمايند.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

انتخابات مجلس در شازند: قوم گرایی بر اساس منافع قومی یا حزب گرایی بر اساس منافع ملی

دکتر محمدرضا اسماعیلی شازندی استاد دانشگاه   به نظر شما برای انتخابات مجلس در شهرستان …