وضعیت ناحیه صنعتی شهید بابایی بازنه شهر شهباز

بیش از 20 سال از تاسیس ناحیه صنعتی شهید بابایی بازنه شهر شهباز می گذرد اما این ناحیه هنوز با بسیاری از مشکلات زیرساختی دست و پنجه نرم می کند.

ابتر ماندن ساخت تصفیه خانه فاضلاب، فضای سبز بسیار نامناسب، آسفالتی که به دلیل کندمان های مختلف تبدیل به جاده خاکی شده، عدم روشنایی معابر، عدم تامین مواد اولیه برخی شرکت ها توسط پتروشیمی از جمله مسائل مورد توجه این شهرک است.

مهمتر از این مسائل ایستگاه آتشنشانی است که ایجاد شده ولی نه نیرو دارد و نه ماشین آن جواب مساحت این ناحیه صنعتی را می دهد. به این همه باید مشکل تامین آب ناحیه، بلاتکلیفی طرح توسعه 200 هکتاری ناحیه صنعتی را نیز اضافه کرد.

در این ناحیه صنعتی که در ابتدا در اختیار جهاد کشاورزی بود و پس از آن به شرکت شهرکهای صنعتی واگذار شده می توان گفت، هیچ گونه تحول خاصی در جهت بهبود اوضاع اتفاق نیفتاده است.

در بین مشکلات ذکر شده، موضوعی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بحث ایستگاه آتشنشانی است که با توجه به اینکه اغلب واحد های موجود در این ناحیه تولید کننده مواد شیمیایی و مشتعل هستند اهمیت آن دوچندان می شود.

انفجاری که در سال 87 در این ناحیه صنعتی رخ داد و حتی تبعات آن در رسانه های برون مرزی نیز مشاهده شد باید بزرگترین درس برای مسئولان امر باشد که به اهمیت وجود یک اکیپ آتشنشانی مجهز و مجرب در این ناحیه پی ببرند؛ اما بعد از گذشت 7 سال از آن حادثه تلخ که منجر به فوت بسیاری از کارگران شد، تنها اتفاق میمونی که افتاده ایجاد ایستگاه آتش نشانی بدون نیرو  و با خودروی ضعیف است.

مصطفی آمره، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در این خصوص به خبرنگار شازند ما گفت: در خصوص وضعیت آتشنشانی این ناحیه، وظیفه ای که شرکت شهرک‌ها بر عهده دارد این است که ایستگاه آتش‌نشانی را احداث و یک دستگاه خودرو نیز تهیه کند که این اقدامات انجام شده ولی اداره آن باشرکت خدماتی ناحیه صنعتی است که تاکنون مشکلاتی را برای ثبت شرکت داشته اند و در جلسه ی اخیر با حضور مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان و فرماندار شازند و دیگر مسئولان مقرر شد طی 10 روز آینده مشکل آتشنشانی این ناحیه مرتفع شود.

وی افزود: مسئله بسیار مهمتر از این ایستگاه آتش‌نشانی موضوع رعایت نکات ایمنی است که خود واحد های صنعتی به لحاظ ماهیت شیمیایی و خطرناک بودن نوع فعالیت باید آنها را رعایت کنند.

حال با این تفاسیر باید منتظر مانده تا ببینیم زمان مرتفع شدن مشکلات این ناحیه صنعتی چه وقت فرا می رسد؟!

در کارگروهی که اخیراً در این ناحیه صنعتی با حضور مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، فرماندار شهرستان، آمره، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی و چند تن از مسئولان شهرستان برگزار شد، تصمیماتی در خصوص مشکلات آب ناحیه، روشنایی معابر، فضای سبز، آسفالت و… گرفته شد.

گفتنی است در ناحیه صنعتی شهید بابایی بازنه که درکیلومتر 27 جاده شازند- خمین، نرسیده به شهر شهباز واقع شده، تعداد 67 واحد مستقر وجود دارد که از این تعداد، 44 واحد دارای پروانه بهره برداری و از این 44 واحد، 35 واحد فعال هستند و مابقی تعطیل شده اند.

 

گزارش: حسین نوروزی

About admin

Check Also

روستای عنبرته

روستای عنبرته روستای عنبرته یکی از روستا های شهرستان شازند از توابع استان مرکزی کشور …