سوگندنامه سقراط برای معلمان

سوگندنامه سقراط برای معلمان

بسیاری از حرفه ها دارای سوگندنامه حرفه ای هستند تا شاغلان آن حرفه به ارزش های حرفه شان متعهد باشند. معلمی از جمله مشاغلی است که مسئولیت های زیادی بر عهده دارد و تعهد و تلاش معلمان را برای اجرای وظایفی سنگین و حساس می طلبد اما دارای سوگند معلمی نیست. سوگندنامه بقراط مربوط به حرفه پزشکی، معروف ترین سوگندنامه حرفه ای است. بقراط پدر طب مدرن بود. از این رو خوب است که سوگند پیشنهادی معلمان نیز به نام سقراط باشد که پدر آموزش نوین است. سوگندنامه پیشنهادی سقراط برای معلمان به قرار زیر است:

سوگند می خورم تا این پیمان را با بهترین توانمندی و قضاوتم به انجام برسانم:
من به دستاوردهای به دست آمده از سخت کوشی معلم هایی که قدم بر جای پایشان می گذارم احترام گذارده و با رضایت این یافته ها را با همکارانم به اشتراک می گذارم. من به رابطه ای وارد نمی شوم که باطنا یا ظاهرا با ارزش های اخلاقی طریقت معلمی تناسبی ندارد. روح مسئولیت های حرفه ای من به جانب دانش آموزان است، کمک به آنها در بهتر شدن یادگیری، سلامت و شادی شان.
من به هیچ دانش آموزی صدمه نمی زنم و آنها را از آسیب محافظت می کنم. من به خاطر می سپارم که هنر نیز همانند علم باید آموزش داده شود؛ همین طور همدلی، تربیت روانی و بدنی به اندازه عملکردهای ذهنی مهم هستند. من برای منفعت هر دانش آموز، تمام منابع و حمایت های آموزشی موجود را به کار خواهم گرفت درحالی که می دانم که هر دانش آموز، روش یادگیری خاص خودش را دارد و اینکه هرکسی می تواند یاد بگیرد.
در هر چیزی، این وظیفه من است که دانش آموزان را آماده کنم که به عنوان یک شهروند جهانی عمل کنند. من از گفتن «نمی دانم» شرمنده نخواهم شد چون به عنوان الگوی پرسشگری، ریسک پذیری، همکاری، استقامت و انعطاف پذیری برای دانش آموزان و همکارانم ایفای نقش می کنم.
من به شان دانش آموزانم و خانواده هایشان احترام می گذارم چون آنها به من سپرده شده اند. من در مورد دیگران قضاوت نخواهم کرد و وقتی که در چالش ها و خستگی ها کار می کنند با مراقب ویژه ای با آنها رفتار می کنم. هرکسی مستحق این است که فرصتی برای رویاپردازی، یادگیری و موفقیت داشته باشد.
من همه دانش آموزان را تشویق می کنم که بهترین چیزی که می توانند باشند و بیشترین تلاششان را انجام دهند. من کار نمی کنم تا حداقل تخصص خودم را به کار بگیرم و نه اینکه برای کوچکترین مضرب مشترک دانش آموزان درس بدهم. یادگیری، فرایندی جذاب است و من کار خواهم کرد تا این فرایند در هر دانش آموز نهادینه شود.
من به یاد خواهم داشت که من هم عضوی از جامعه بشری هستم و برای آینده آن کمک می کنم؛ آینده ای که دانش آموزانم را برای آن آماده می کنم. من محیط یادگیری ای را می سازم که هر دانش آموز در آن سالم، ایمن، فعال، حمایت شده، و چالشگر باشند بنابراین آنها در علایق و توانمندی هایشان شکوفا شده و بزرگ می شوند تا تمام توانمندی شان را شکوفا کنند.
در بزرگداشت این سوگند، از حرفه وزین خود لذت می برم، و تا زمانی که زنده ام به آن احترام توام با محبت می گذارم. باشد که میراثی که از من می ماند، بهترین سنت حرفه ام باشد و این جهان را در حالی ترک کنم که از آنچه که خودم یافتم بهتر باشد. مهم تر اینکه باشد در دانش آموزان کنجکاوی سالم، عطش کشف کردن و اشتیاق یادگیری در همه عمر برای متعالی بودن را نهادینه کنم.

 

About admin

Check Also

دریاچه ارومیه ، دریاچه یا موزه نمک؟

دریاچه ارومیه تبدیل به یک کویر نمک شده دیکه اثری از آب و موجهای قشنگ …