ایرانیان ورزش نکردن درجوانی را به مریض بودن در میانسالی و پیری ترجیح می دهند

در هفته های گذشته معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان در یک نشست عمومی، خبری را عنوان کرد که آن طور که شایسته بود به آن پرداخته نشد. طبق گفته وی اعلام شد:بیش از ۸۰ درصد ایرانیان روزانه ورزش نمی کنند.

به گزارش الف، عبدالحمید احمدی در ادامه هنگام اعلام این خبر اعلام کرد که از ۲۰ درصد باقی مانده نیز سهم سنگین تر با آقایان است و بانوان ورزش کننده کشورمان بسیار کم تعداد می باشند.

لازم به توضیح نیست که چنین آمارهایی چقدر نگران کننده است. امروزه به دلیل گذر اپیدمیولوژیک یعنی جایگزینی بیماری های غیرواگیردار به جای بیماری های واگیردار به دلیل کنترل عوامل بیولوژیک از یک طرف و نقش رفتارهای ناهنجار بهداشتی و سبک زندگی و شیوه های تغذیه در افزایش میزان بیماری های غیرواگیردار از طرف دیگر، لزوم تغییر نگرش در مراقبت و بهداشت با هدف حفظ و ارتقای سلامتی ضروری است. نقش بی تحرکی به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماری ها و بروز مرگ، حائز اهمیت است.
گزارشهای وزارت بهداشت و همچنین اظهارات دست اندرکاران حوزه سلامت بوضوح نشان می دهد که شیوع بیماریهای قلبی و عروقی در ایران و همچنین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورمان با سرعت رو به افزایش است و این حتما زنگ خطر برای سلامت جامعه است.

بر طبق آمارهای بودجه ای، در کشور ایران بودجه بخش سلامت حدودا ده برابر بودجه ورزش است. و این نسبت بالا نشان می دهد که مردم ایران ورزش نکردن در جوانی و مریض بودن در میان سالی و پیری را، به حفظ تحرک و ورزش منظم روزانه و حفظ تندرستی در طول زندگی ترجیح می دهند.

هادی معتمدی آسیب شناس اجتماعی در گفت و گو با الف با بیان اینکه آمار بی تحرکی و عدم ورزش نکردن بین ایرانی ها بیشتر از ۸۰ درصد است تصریح کرد: ورزش در ایران به طور واقعی نهادینه نشده است و در مورد آن فرهنگ سازی اصولی شکل نگرفته و همین مباحث از اهمیت آن کاسته است.

این استاد دانشگاه عدم نهادینگی ورزش به طور کلاسیک را دارای ریشه تاریخی در ایران معرفی و خاطر نشان کرد: هر کنش اجتماعی معمولا ریشه در اداب و رسوم و فرهنگ درونی یک ملت دارد و ورزش نیز از این قائله مثتثنی نیست به صورتی که جامعه ایران یک جامعه با فرهنگ روستایی بوده و فعالیت ها و رفتار مردم در محیط کار و حتی مسافرت هایی که به صورت پیاده انجام می داده اند خود ورزش محسوب می شده است و در کنار این نوع از فعالیت ها شاید نیازی به ورزش با تعریف کنونی موجود نبوده، اما با گذر از جامعه سنتی به جامعه مدرن متاسفانه با عدم فرهنگ سازی درست این خلاء که می بایست با ورزش به صورت برنامه ریزی شده پر شود انجام نشد و در حال حاضر شاهد کشوری با سرانه پایین در امر ورزش هستیم.

معتمدی افزود: فرهنگ سازی در ورزش یک بحث دراز مدت و برنامه ریزی شده است و اگر بتوانیم میزان تحرک جامعه را به اندازه چند درصد هم که شده افزایش دهیم. به هدف خود رسیده ایم و نباید در ابتدای امر در این زمینه بلند پروازی کرده و وضعیت آرمانی و ایده آل را مد نظر داشته باشیم.

این آسیب شناس اجتماعی تصریح کرد: مفهوم ورزش به معنای” سلامت” اصلا از زمانی مطرح شد که مردم به سوی کم تحرکی رفتند و مشاغل و سبکِ زندگی مردنم تغییر کرد اما به فراخو این تغییردر سبک زندگی در ایران، هیچ فرهنگ سازی عمومی در جهت روشن نمودنِ اهمیتِ ورزش در سبک زندگی مدرن صورت نگرفت و همین موضوع باعث بی تحرکی و خمودگی جامعه ایران شده است.

مرضیه اکبرآبادی معاون سابق ورزش بانوان و توسعه ورزش همگانی در وزارت ورزش و جوانان در گفت و گو با الف عدم فرهنگ سازی فعالیتِ انفرادی در حوزه ورزش را از عوامل اصلی نرخ سرانه ورزش در ایران ارزیابی و افزود: بسیاری از شهروندان ایرانی با بهانه اینکه ورزش هزینه بر است از این امر مهم پرهیز می کنند در صورتی که ورزش به معنای سازمان یافته و باشگاهی ممکن است برای خانواده یا فرد هزینه بر باشد اما ورزش، به صورت یک فعالیت فیزیکی انفرادی به هیچ وجه هزینه بر نخواهد بود.

این کارشناس ورزشی با برشمردن برخی از مشکلات در امر ورزش مهمترین مشکل در این امر را نبود اراده کافی در شهروندان برای فعالیت های ورزشی عنوان و تصریح کرد: هر چند در ایران امکان فعالیت ورزشی سازمان یافته و باشگاهی به صورت رایگان وجود ندارد اما مهمترین دلیل برای پرهیز از فعالیت فیزیکی در ایران بحث فرهنگ سازی و اهتمام به این موضوع در امر ورزش است.

محمود جواد شکاری اردکانی متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با الف در خصوص اهمیت ورزش گفت: ورزش از دو جنبه بر زندگی افراد تاثیر گذار است هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی از لحاظ جسمی کسانی که فعالیت فیزیکی ندارند معمولا سریعتر چاق می شوند و چربی احشایی در آن ها سریعتر شکل می گیرند و همین امر باعث می شود این افراد دچار اضافه وزن شوند.

این پزشک متخصص افزود: اضافه وزن ناشی از بی تحرکی، زمینه ای برای دیگر بیماری ها از جمله دیابت،چربی خون، فشار خون و بیماری های قلب و عروق و حتی سرطان است و این امر اهمیت فعالیت فیزیکی در سلامت جسمی افراد را نشان می دهد.

شکاری اردکانی دیگر عارضه بی تحرکی و پرهیز از ورزش را مشکلات روحی و روانی عنوان و خاطر نشان کرد: کسانی که ورزش نمی کنند معمولا روحیه مفرحی ندارند و بیشتر دچار افسردگی و استرس هستند و از اعتماد به نفس خوبی نیر برخوردار نیستند اما در عوض افراد ورزشکار از روحیه و اعتماد به نفس بالاتر برخوردار هستند.

درمجموع آمارها از روند افزایشی مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی دارد هم چنین ایران رکورد دار رشد سرطان در جهان است و اصلاح سبک زندگی در امر ورزش در کشور ما حتما یک ضرورت حیاتی است. البته سرانه ورزش همگانی به نسبت چند سال گذشته در ایران رشد داشته است اما همچنان با حد مطلوب بسیار فاصله دارد.

About admin